[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 14 - ( پاییز و زمستان 95 1395 ) ::
جلد 6 شماره 14 صفحات 77-104 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش مساجد در ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی
احمد باصری1، حجت الله مرادی1، جمال یوسفی صفاپور*1
1- دانشگاه جامع امام حسین(ع)
چکیده:   (1609 مشاهده)
مساجد از صدر اسلام تاکنون نقش مؤثری در عرصه‌های مختلف زندگی مسلمانان و به خصوص ملت ایران ایفا کرده‌اند، از این رو، در این تحقیق به بررسی نقش مساجد به عنوان یک نهاد مردمی مؤثر در ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی پرداخته شده است.
این تحقیق برمبنای هدف، از نوع تحقیقات کاربردی و برمبنای ماهیت و روش، نوعی تحقیق پیمایشی است. جامعه آماری این تحقیق شامل تمام مساجد موجود در جمهوری اسلامی ایران است که در حال حاضر، بیش از 70 هزار[1] مسجد برآورد شده است که از بین مساجد موجود بیشتر نظر بر روی ارکان مساجد (بانیان و هیأت امنا، نمازگزاران و امام جماعت) فعال مانند مساجد جامع و بازار است و متخصصان مسائل اجتماعی که در حال حاضر، در دانشگاه‌های کشور و به خصوص استان تهران مشغول به تدریس و پژوهش می‌باشند. روش نمونه‌گیری هدفمند و حجم نمونه‌ این پژوهش 100 نفر بود که با استفاده از فرمول محاسبه نمونه برای جوامع محدود محاسبه شد، که از این تعداد 34 نفر از بین متخصصان مسائل اجتماعی و فرهنگی در دانشگاه‌ها، 32 نفراز  نمازگزاران و 34 نفر از بین بانیان و هیأت امنای مساجد انتخاب شدند.
 
برای گردآوری داده‌های این تحقیق از هر دو روش کتابخانه‌ای و میدانی استفاده شد. ابزار گردآوری داده‌های این تحقیق پرسشنامه با ضریب پایایی آلفای کرونباخ 9/0 بود.
در تحلیل داده‌های این تحقیق از آمار توصیفی شامل میانگین، واریانس و انحراف معیار همچنین آمار استنباطی شامل آزمون کولموگروف – اسمیرنوف و آزمون t تک گروهی استفاده شده است.
نتایج حاصل از این پژوهش نشان‌دهنده اثر مستقیم مساجد بر ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی است؛ همچنین ابعاد دینی و مذهبی، اجتماعی و فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی مساجد با ترویج سبک زندگی در همه ابعاد مطرح‌شده دارای سطح معنی‌داری صفر و خطای انحراف میانگین کمتر از 5/0 می‌باشد که حاکی از آن است که مساجد می‌توانند در ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی به میزان چشم‌گیری مؤثر باشند.
 
[1]- http://www. iqna.ir
واژه‌های کلیدی: مسجد، سبک زندگی، ارکان مسجد، کارکرد مسجد
متن کامل [PDF 375 kb]   (832 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The survey of the role of mosques in promoting lifestyle of Iranian-Islamic. پاسداری فرهنگی. 2017; 6 (14) :77-104
URL: http://pasdarifarhangi.ir/article-1-280-fa.html

باصری احمد، مرادی حجت الله، یوسفی صفاپور جمال. بررسی نقش مساجد در ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی. پاسداری فرهنگی انقلاب اسلامی. 1395; 6 (14) :77-104

URL: http://pasdarifarhangi.ir/article-1-280-fa.htmlدوره 6، شماره 14 - ( پاییز و زمستان 95 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
دو فصلنامه علمی - پژوهشی پاسداری فرهنگی انقلاب اسلامی Bi-Quarterly Journal of Cultural Guardianship of The Islamic Revolution
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897